Odluka Ustavnog suda mora se provoditi bez obzira na formalnu definiciju u zakonu, i na to se izvlače u ministarstvu
U veljači prošle godine Ustavni sud donio je važnu odluku – država mora i istospolnim parovima omogućiti da budu udomitelji. Bio je to kraj pravne bitke životnih partnera Ive Šegote i Mladena Kožića da dobiju pravo udomiti dijete. U narednih 20 mjeseci hrvatska Vlada je vješto eskivirala svaku priliku da odluku Ustavnog suda eksplicitno ugradi i u zakon.
Napomenimo odmah na početku: Ustavni sud nije obvezao Vladu da u Zakonu o udomiteljstvu promijeni definiciju udomiteljske obitelji, a bez obzira kako glasila ta definicija, lanjska odluka Ustavnog suda mora se primjenjivati. Životni partneri, dakle, imaju pravo biti udomitelji i tu više ne bi smjelo biti spora. Ali u Banskim dvorima naprosto ne žele tu činjenicu izrijekom upisati u zakon.
Pozivanje na sud i praksu
Da je tome tako, potvrđuje javna rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu. U okviru velike reforme sustava socijalne skrbi, te je izmjene početkom listopada u javno savjetovanje poslalo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Predložili su izmjene cijelog niza zakonskih članaka, ali ne i da se u zakonu napiše da udomiteljsku obitelj mogu činiti i životni partneri.
S obzirom da se zakon mijenja, bila bi to prilika da se u njemu i izrijekom spomenu životni partneri. No, u resoru ministra Josipa Aladrovića smatraju da to nije potrebno, a pritom se pozivaju na odluku Ustavnog suda i praksu.
“Ustavni sud Republike Hrvatske nije naložio izmjene Zakona o udomiteljstvu već je utvrdio da su nadležna tijela dužna životnim partnerima omogućiti bavljenje udomiteljstvom pod istim uvjetima kao i svim drugima. Sukladno odluci i tumačenju Ustavnog suda RH, ali i trenutnim postupanjima u praksi, životni partneri imaju mogućnost biti udomitelji”, odgovorili su na naš upit zašto, kad već idu izmjene zakona, nisu predvidjeli i njegovu dopunu životnim partnerima.
Eskivirali i prošle godine
Nije to prvi puta da je Vlada izbjegla izrijekom uvrstiti životne partnere u zakon. U ožujku prošle godine predložili su Saboru da odbije inicijativu oporbene stranke Glas da se odredba o udomiteljskoj obitelji proširi i na životne partnere. Pozivajući se također na odluku i rješenje Ustavnog suda “koji su obvezujući”, tumačili su lanjskog ožujka, “Vlada RH smatra da nema potrebe za donošenjem prijedloga zakona”.
Sada će se Vlada ponovno morati očitovati na slične inicijative. Na aktualno javno savjetovanje o izmjenama zakona koje traje do početka studenog, pristigao je već jedan komentar u kojem se napominje da je ovo prilika da se u zakon uvrsti životne partnere jer se u protivnom stvara “izuzetna pravna nesigurnost koja je protivna ustavnim načelima jednakosti svih građana”.
Izbjegavanje pravnih dvojbi
Reakciju i komentare na predložene izmjene – preciznije, na ono što nije predloženo – najavljuju i iz udruge Dugine obitelji. “Ove su izmjene dobra prilika” da se u zakon uvrste i životni partneri, kaže predsjednik udruge Daniel Martinović. Potvrđuje i navode resornog ministarstva o tome kako stvari sada, nakon odluke Ustavnog suda, funkcioniraju u praksi.
Više parova prijavilo se za udomitelje, ističe Martinović, i to “uspješno”. “Nije bilo nikakvih problema tijekom procedure. Zasad se zakon tumači u skladu s odlukom Ustavnog suda”, napominje. Bez obzira što u praksi sada nema poteškoća, ipak smatra da bi trebalo, kad se već zakon mijenja, eksplicitno navesti i životne partnere.
Tako bi se, smatra, definitivno izbjegla pravna nesigurnost i eventualna subjektivna tumačenja zakona, ako se u praksi ponovno pojave. No, s obzirom na odgovor Ministarstva na naš upit, umetanje tih dviju riječi u zakon očito će opet morati pričekati.
Izvor (fotografija i tekst): https://www.telegram.hr/politika-kriminal/unatoc-odluci-ustavnog-suda-vlada-uporno-odbija-u-zakon-napisati-da-istospolni-parovi-mogu-udomljavati-djecu/